VMware Workstation 12 Pro Özelikleri ve Üzerine Sanal Makine Kurulumu

Bumerang - Yazarkafe

VMware Workstation 12 Pro üzerine sanal makine kurulumuna başlamadan önce Vmware Workstation 12 Pro bilgisayarınızda yüklü değil ise, yüklemek ve download etmek için daha önceki yazıma buradan erişebilirsiniz.

Yeni bir sanal makina oluşturmaya başlamadan önce VMware ile alakalı bazı bilinmesi gerekenlerden bahsedelim,

Virtual Network Editör:

Bu editör ile sanal makinelerin network bağlantılarını yapabiliriz. İstediğimiz kadar network kartı ekleyebilir ve network aralıklarını belirleyebiliriz.

 

Bridged:

Sanal makineler fiziksel makinenin network kartını kendi network kartıymış gibi kullanırlar.  Bu sayede sanal makine Fiziksel networkte bulunan DHCP den IP alır.

Nat:

Network Adres Translation local IP adreslerini çıkış IP adreslerine çevirir. Bilgisayarınız üzerine kurulu olan sanal makine dış dünyaya çıkarken local bilgisayarın Ip adresini kullanır.

Host Only:

Bu seçenek kısıtlı bir network yapısı sunar. Sanal makinelerin başka bir network kaynaklarına erişimi ve iletişimi mümkün değildir.

Virtual Network yapısıyla bilinmesi gereken temel konulardan bahsettikten sonra sanal makina kuruluma başlayabiliriz,

Vmware Workstation 12 Pro Üzerine Sanal Makine Kurulumu:

File sekmesinden “Create a New Virtual Machine” seçeneğiyle yeni bir sanal makine oluşturabildiğimiz gibi “Open a Virtual Machine” seçeneğiyle de oluşturulmuş bir sanal makine, VMware ile tekrar açılabilmektedir. Ya da ana ekran üzerindeki hızlı başlangıç seçenekleri ile de başlayabilirsiniz,

 

Typical” seçeneği ile kolay adımlarla sanal makinemizi kurmamızı sağlar. Detaylı bir şekilde kurulum yapacağımız için “Custom (Advanced)” seçeneğinden kuruluma devam edelim.

 

Bu kısımda Workstation sürümlerini görebilirsiniz. En son sürümü yüklü olduğu için Workstation 12 Pro sürümü seçiyoruz. Peki bunda diğer sürümleri seçersek ne olur? Bu sürümde 8 TB Disk kapasitesi, 10 network ( ethernet ) adaptörünü, 64 Gb’a kadar RAM ve 16 işlemci desteklemektedir. Donanım özeliklerini ihtiyacınız kadar belirleyebilirsiniz. “Next” adımı ile devam edelim.

 

Burada Sanal Makine ya kuracağımız işletim sistemi için, yani Kurulum Cd veya İSO dosyasını seçiyoruz. “Installer disc image File (iso)” ise kurulumu iso dosya ile yapacaksan bunu seçiyoruz. Dilerseniz bu şeçimi daha sonra yapabilirsiniz. “I will install the operating system later.”  seçelim ve “Next” ile devam edelim.

 

Oluşturacağımız sanal makinada sorun yaşamamak için hangi işletim sistemini kullanacağımız seçmemiz isteniyor. Ben Windows’un en son çıkan işletim sistemi olan Windows 10 x64 sürümünü kullanacağım.

 

Bu pencerede sanal makine için bir isim veriyoruz. Windows 10 veya farklı bir isim verebilirsiniz.

Location: yazan kısımda ise bu VMware Workstation ‘da oluşturduğumuz yeni makine yi nereye kayıt edeceğini gösteriyor. Bunun yerini isteğe göre değiştirebilirsiniz.

 

Sanal Makine kurduktan sonra bu kurulum yapılan Windows 10 x64 klasörü içindeki dosyaları bir başka klasör içine kopyalayarak bunun yedeğini almış olursunuz. Bu makine’yi ileride silerseniz yada bozulursa, ileride tekrar kullanmak zorunda kalırsanız bu klasör içindeki dosyaları çalıştırarak, tekrar işletim sistemi kurmanıza gerek kalmayacaktır.

Sanal makine için işlemci sayısını belirliyoruz. Burada sanal makinanın kaç işlemcili olacağına siz karar verirsiniz. 1 benim için uygun olacaktır. “Next”  butonu ile devam ediyoruz.

 

Bu pencerede VMware Workstation sanal bilgisayarımızın Ram ( Bellek ) boyutunu belirliyoruz. Buradaki tercih bilgisayarınızın gerçek RAM’ini etkileyecektir. Fazla yükseltirseniz, bilgisayarınızın performansı düşecektir. O yüzden siz kendi ihtiyaçlarınıza göre tercih ediniz. Burada manuel olarak bellek boyutunu girebilir veya Oku fare yardımı ile aşağı yukarı hareket ettirerek boyutunu ayarlayabilirsiniz.

 

Buradaki seçeneklerden daha önce bahsetmiştik. Bu pencerede Network Type kısmında Network Adaptörü için ayarları belirliyebiliyorsunuz. Eğer gerçek bilgisayarınızın internetini sanal bilgisayarınız için kullanmak istiyorsanız Use network address translation (NAT) bölümünü seçerek sanal bilgisayar için interneti aktif kullanabilirsiniz. Ben sanal makananın gerçek bilgisayarımın internetini kullanarak internete çıkmasın istediğim için bu seçenek ile devam ediyorum.

 

Bu pencerede sanal makina için disk controller tipini seçiyoruz. Default seçenek ile devam edip “Next” butonuna tıklayınız.

 

Sanal makina için disk tipini seçiyoruz. Default seçenek ile devam edip “Next” butonuna tıklayınız.

 

Disk oluşturma bölümünde “Create a new virtual disk” bölümünü seçelim. Yeni bir disk oluşturacağımız için bu seçeneği kullanıyoruz. Daha önce oluşturulmuş bir disk var ise diğer adımı kullanabilirsiniz. “Create a new virtual disk” seçip “Next” ile devam edelim.

 

Diskin boyutunu belirliyorsunuz. İsterseniz yükseltip veya düşürebilirsiniz. “Store virtual disk as a single file” seçeneğini işaretleyerek “Next” butonuna tıklayarak devam edelim,

 

Burada sanal diskimizi kayıt etmek istediğimiz yeri seçebiliyoruz yada “.vmdk” uzantısı sabit kalmak şartı ile disk ismini değiştirebiliriz. “Next” diyerek devam edelim.

 

Son olarak Finish butonu ile sanal makine kurulumu tamamlıyoruz. Eğer aklınıza gelen yada takılan veya sonradan değiştirmek istediğiniz bir donanım var ise Customize Hardware… butonu değiştirme ile imkanımız var. “Finish” ile kurulumu tamamlıyoruz.

 

Ana Pencerede Yeşil bir start butonu vardır. Ona basarsanız sanal bilgisayarınızı başlatmış oluyorsunuz.

Bilgisayarımızı Cd yada iso üzerinden boot ettikden sonra normal bilgisayarınıza format atar gibi işletim sistemini kuruyorsunuz.

Shut Down Guest: Sanal Bilgisayarınızı Kapatmaya yarıyor. Bilgisayarınızı kapatmak istiyorsanız ilk önce buradan kapatınız. Sonra programdan çıkınız.

Suspend Guest: Sanal Bilgisayarınızı donduruyor, beklemeye alır.

Restart Guest: Sanal Bilgisayarınıza Reset atarak, yeniden başlatıyor.

Sanal bilgisayar üzerinde donanım ekleme yada kaldırmak isterseniz. Örneğin sanal bilgisayara Hard Disk,Ram veya yeni bir Network kartı ekleyecek yada kaldıracak isek “Edit virtual machine settings” kısmından bu ayarları yapabileceğiniz pencereye erişebilirsiniz.

 

Sevgi ve Selamlarımla,