Windows 10 Ekranı Resimlerini Nasıl Bulurum?

Bumerang - Yazarkafe

Microsoft Windows 10 ile birlikte gelen güzel bir özellik olan, ekranınız kilitli iken görüntülenen resimleri tanıttı. Ekran kiliti resimlerini Microsoft Windows Spotlight olarak adlandırıyor. Genelde hayret verici olan bu resimler Microsoft Bing tarafından sağlanıyor ve Windows 10 bilgisiyarınızda otomatik olarak depolanıyor. Bu canlı ve ilginç arkaplan resimlerini, bilgisayarınızı kilitlediğiniz zaman ekranınızda görebiliyorsunuz ve bu resimlere sahip olmak isterseniz, Microsft bu resimleri arkaplan resimlerini sakladığı aynı yerde depolamıyor. Ancak bu resimleri nasıl bulacağınızı burada bulabileceksiniz.

Ekranı Kilitlediğinizde Windows Spotlight’ı Aktif Etme:

İlk olarak bilgisayarınızı kilitlediğiniz zaman ekranınızda Windows Spotlight olarak adlandırılan resimleri göremiyorsanız, öncelikle bu özelliği aktif etmeniz gerekiyor. Bunu yapmak için Windows 10 bilgisayarınıza oturum açın ve 

Başlat > Ayarlar > Kişiselleştirme > Kilit Ekranı (Start > Settings > Personalization > Lock Screen.)

seçeneklerine gidin.

sistemdestegi.com windows10 spotlight

 

Ayarlar penceresinde, sol tarafta Kilit Ekranı seçtikten sonra sağ tarafta açılan Arka Plan altında Windows spot ışığı seçeneğini seçin. Bu pencerede iken aynı zaman da ekranınız kilitliyken gösterilmesini istediğiniz diğer uygulamalarıda göstermesi için ekleyebilirsiniz. Takvim, alarm ve saat, posta gibi.

Windows Spotlight özelliğini aktif ettikten sonra çalışıp, çalışmadığını ekranınızı kilitleyerek test edebilirsiniz. Hızlıca klavyenizden Windows Key + L tuşlarına aynı anda basarak Windows Ekranını kilitlediğinizde, resimlerin ilk anda görüntülenmesi internet hızınıza bağlı olarak değişecektir. Eğer gelmediyse, Windows Bing’in serverlarından bilgisayarınıza indirmesini biraz daha beklemelisiniz.

sistemdestegi.com windows 10

Ekranı kilitlediğinizde artık Windows Spot Işığı özelliğini, Windows’un Bing Server’larından artık resim download etmesini istemiyorsanız. Tekrar bu özelliği aktif etmek için gittiğiniz aynı yere 

Başlat > Ayarlar > Kişiselleştirme > Kilit Ekranı (Start > Settings > Personalization > Lock Screen.)

giderek, burada Resim yada Slayt Gösterisi seçeneklerinden birini seçtiğinizde, artık Windows Ekran Kilitlendiği zaman, Bing server’larından resimleri Windows’a yüklemeyecektir.

 

Windows Spotlight (Windows Spot Işığı ) Windows 10 Ekranı Resimlerini Nasıl Bulurum?:

Windows Duvar Resimlerini bulmakla karşılaştırıldığında oldukça karmaşık gelebilir. Tamam, şimdi bu güzel ekran kiliti resimlerini bulmak için windows’u ayarlamaya başlayalım.

İlk karmaşık kısım, bu resimler kullanıcı klasörünüzün derinliklerinde geçici olarak depolanır. Şimdi bunları bulalım. İlk ihtiyacımız “Gizli Dosyaları Göster” seçeneğini Klasör Pencerisinden açmak olacaktır. Bunun için yeni bir Windows Penceresi açın ve “Görünüm” sekmesine tıklayın. Sonra aynı pencerede “Seçenekler” bulun ve üzerine tıklayın.

 

sistemdestegi.com windows kilit ekran resmi ayaları

 

Aşağıdaki resimdeki gibi Klasör Seçenekleri Penceresi ortaya çıkacaktır. Resimdeki gibi Görünüm Sekmesine tıklayın.Gizli dosya ve klasörler seçeneğinden resimdeki gibi Gizli dosya, klasör ve sürücüleri göster seçeneğini işaretleyin daha sonra Tamam butonuna tıklayarak pencereden çıkın. Artık Windows gizli dosyaları gösterecektir.

sistemdestegi.com gizli dosyalari görünür olması için aylarlar

Daha sonra Windows Penceresi açın ve 

Bu bilgisayar > C: > Kullanıcılar > [Sizin İsminiz] > AppData > Local > Packages > Microsoft.Windows.ContentDeliveryManager_cw5n1h2txyewy > LocalState > Assets

klasörüne erişin.

sistemdestegi.com

Vayy, sonunda hala bizimleyseniz Assets klasörünün altında bir düzine çılgın dosyalar olduğunu görürsünüz. Windows Spotlight kilit erkran resimleri burada ancak tüm dosyların uzantıları eksik. Buradaki Spotlight Resimleri hem Windows 10 bilgisayarınız hemde tablet ve cep telefonuz için gerekli olan tüm formatları mevcut.

sistemdestegi.com windows 10 manzara resmi

Bu spotlight resimlerini bilgisayarınızda kullanmayı planlıyorsanız, bu resimlerin çeşitli formatları olduğundan bahsetmiştik. Tablet, telefon ve PC gibi. Buradaki büyük dosyalar sizin için yeterli olacaktır, bunların boyutları da genelde 400 KB üzerinde olan dosyalardır. Şimdi örneğin, bunları Masaütünüzde bir klasöre kopyalayın. Dosyayı seçin ve klavyenizinden F2 tuşuna basın. Evet, şimdi bu çılgın isme sahip olan dosyanın sonuna “.jpg” uzantısını ekleyebilirsiniz. Sonunda, dosyanın üzerine çift tıklayarak ilgili resmi Windows Fotoğraf uygulamasıyla açabilirsiniz.

sistemdestegi.com-kilit-ekran-resmi

Windows 10 Ekranı Resimlerini Nasıl Bulurum? Sorusuna cevap bulmanız için yardımcı olmaya çalıştım. Umarım yeni bir şeyler öğretme konusunda yardımcı olmuşumdur. Diğer yandan katıldığınız veya katılmadığınız görüşler ile sorularınızı da yorum kısmından belirtirseniz elimden geldiğince yanıtlamaya çalışırım.