Exchange Server lisans izleme

Bumerang - Yazarkafe

Kimse Microsft lisanslama yasalarını kırmak istemez. Exchange Server lisans izleme kritiktir. Peki, Exchange Server Lisansını Ücretsiz Nasıl takip edebilirsiniz?

Adından dolayı bariz belli olmayabilir, ama bu ücretsiz Microsoft tool yardımcı olabilir.

Microsoft, Exchage Server için sert lisans koşullarını belirmekte iken, Exchange serverin kendisi lisans ölçüm bileşenine sahip değildir. Lisans sözleşmesinin koşullarının dışında dolaşmak istemidiğiniz andan itibaren artık kaç tane Exchange server lisansını kullandığınızı bilmek önemlidir.

Bunu en iyi şekilde yapmak için Microsoft’un Assessment and Planning Toolkit olarak adlandırdığı ücretsiz tool’u kullanabilirsiniz.

Microsoft, Assessment and Planning Toolkit’i önce migration tool olarak dizayn etti. Buna rağmen versiyon 6.5, lisans ölçüm yeteneklerini Exchange ve SQL server gibi Microsoft ürünleri için içeriyor.

Yükleme işlemi oldukça basit, ancak Net Framework 3.5 SP1 ve .Net Framework 4.0 yüklü olduğuna emin olun.

Exchange Server lisans izleme: Envanterin Çıkartılması

Exchange server lisans kullanımını izlemek için, ilk networkünüzdeki bilgisayarların envanterini çıkartmalısınız. Microsoft Assessment and Planning Toolkit konsol açın ve Software Usage Tracker sekmesine tıklayın. Run Inventory link’e tıklayın: Inventory ve Assessment sihirbazını başlatacaktır.

Inventory ve Assessment sihirbazının ilk adımı seneryonuzu seçmenizi isteyecektir. Diğer bir deyişle, sihirbaza hangi Microsoft ürününün envanterini istediğinizi söylemelisiniz. En azından, envanter sizin Windows tabanlı bilgisayarlar ve Exchange Sunucular olabilir. (Şekil 1)

inventory of Windows computers and Exchange Servers to track licenses.

Şekil 1. Lisansları takip etmek için, Windows-based computers ve Exchange Server işaretleyin.

Next butonuna tıklayın ve network üzerindeki bilgisayarları taramak için kullanmak istediğiniz metodu seçin. Active Directory Domain Services(AD DS) seçeneğini ve opsiyon olarak hem de Scan an IP Address Range seçeneğini işaretleyin.

Şekil 2 de Use Windows Networking Protocols seçeneğinin default olarak seçili olduğuna dikkat edin. Bu seçeneği disable edin çünkü tespit etmek için ilk olarak Windows NT 4.0 domainlerini kullanır. Bu seçeneğin işaretini kaldırmazsanız, sihirbazın daha sonra askıda kalmasına sebep oluyor.

Inventory and assesment wizard - exchange server lisans

Şekil 2. Use Windows Networking Protocol seçeneğinin işaretini kaldırın.

Domain adını yazın ve sizden Active Directory’e erişmek için yetkili bir kullanıcının bilgilerini girmenizi isteyecektir. Sihirbaz aynı zamanda taratmak istediğiniz IP adres aralığını girmenizi isteyecektir.

Sihirbazı tamamladıktan sonra, Assessment and Planning Toolkit belirlediğiniz kriterlere göre network’ünüzü sorgulayacak. Şekil 3’e bakarsanız, çalıştırdıktan sonra bir çok hata aldığını göreceksiniz.

When tracking Exchange licenses, you may run into failures; it’s ok.

Şekil 3. Inventory and Assessment sihirbazını çalıştırdıktan sonra bir çok hata alabilirsiniz, endişelenmeyin bu normal bir sonuç.

Benim örneğimde bu hataların oluşmasında iki sebep var. ilki tarattığımız ip adres aralığı ve bu ip adres aralığında her ip adresinin kullanılmaması. İkincisi bu benim test ortamım ve artık çok uzun zamandır mevcut olmayan sistemler içeriyor olması.

Exchange Server lisans izleme: Yazılım envanter raporunu gözden geçirme

Yazılım envanterinizi topladıktan sonra, Software Usage Summary isimli konteynar’a tıklayarak sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Bulunan Exchange Server’ların yanı sıra Windows sunucuların sayısının özetini görebilirsiniz.

Şekil 4’te, Sorgumuzda bunu belirtmememize rağmen diğer çeşit sunucuların verilerini de sağladığını göreceksiniz. Örneğin, ben sadece Exchange Server ve Windows Server seçmeme rağmen raporda iki SQL Server’ın da bulunduğunu görebilirsiniz.

 Assessment and Planning Toolkit

Şekil 4. Networkünüzde tespit edilen yazılımların kullanım özeti

Daha detaylı Exchange bilgisi için, Exchange Server konteynırına tıklayın. bunu yaptığınızıda, konsol her bir Exchange Server’ınızın bilgilerini görüntüleyecektir. Şekil 5′ bakın ve Server adı, Exchange server’ın versiyonunu ve Server üzerindeki posta kutularının sayısını göreceksiniz.

Get the info you need to track Exchange licenses.

Şekil5. Exchange Server dağılımınız hakkında sonunda önemli bilgileri görebileceksiniz.

Exchange Server lisans izleme: Niçin envanter raporu gözden geçirilmeli

Şekil 5 te görülen ilginç bir şey var. İlki, E2K7CMS isimli bir sunucuyu farkedeceksiniz. Bu server aslında cluster yapılmış bir mailbox server. Cluster’ı oluşturan iki sunucu olmasına rağmen, konsol cluster’ın her bir üyesini bildirmez.

Bu önemli bir ayrıntı çünkü cluster birden fazla exchange server içerir, herbir exchange server lisans gerektirir, henüz yazılım raporu cluster’ı tek bir exchange sunucuymuş gibi görür. Gördüğünüz gibi,bu tool henüz cluster ortamlar için tam doğru rapor vermiyor.

Diğer bir dikkat etmeniz gereken şey unified messaging server. Bu sunucu yaklaşık iki yıl önce fail olan bir sunucu aslında ve bu sunucu hiçbir zaman tekrar kurulmadı. Yine de konsol bu sunucuya varmış gibi raporluyor çünkü bilgisayar hesabı Active Directory de halen duruyor.

Bu da başka bir tutarsızlığı gösteriyor. Bu tool Exchange server’lardan envanter çıkartmak yerine Active Directory den envanter çıkartıyor. Örneğin, uzun zamandır artık mevcut olmayan bir sunucu için lisans gereksinimi olduğunu raporluyor. Bu da gösteriyor ki raporu yüzeysel olarak kabul etmeden önce mutlaka gözden geçirmek gerekiyor.

Exchange Server lisans izleme: Rapor Oluşturma

Yapacağınız son şey topladığınız bilgilere dayalı bir rapor oluşturmak. Sayfanın biraz üzerinde Şekil 5’in sağ köşesine bakarsanız, Generate Report link’i olduğunu farkedeceksiniz. Sizin kullandığını verileri içeren bir excel sheet’i oluşturmak için bu link’e tıklayın. İlgili excel’i daha sonra C:\Users\<your username>\Documents\MAP\License Database folder altında bulabilirsiniz.

Exchange server lisans nasıl takip edilir sizlere bahsetmeye çalıştım. Umarım size yeni bir şeyler öğretme konusunda yardımcı olabilmişimdir. Diğer yandan katıldığınız veya katılmadığınız görüşler ile sorularınızı da yorum kısmından belirtirseniz elimden geldiğince yanıtlamaya çalışırım.