Powershell öğrenmek için 10 Neden

Bumerang - Yazarkafe

Kendimi herzaman Windows platform IT yönetecilerine PowerShell öğrenmek için 10 neden açıklarken buluyorum. Peki, PowerShell öğrenmek ve uyum sağlamak neden bu kadar önemli.

Powershell diğer dillerden daha iyidir ya da VBScript, Python, Pearl ve Batch gibi araçlardan daha iyidiri ispatlamaya çalışmıyorum. Fakat Microsoft Platform’ları ile çalıştığınız zaman, PowerShell işinizin  önemli bir parçası olmaya başlayacaktır.

Nİçİn Otomasyon?

Powershell öğrenmenizin nedenleri hakkında konuşmaya başlamadan önce, otomasyon için neden bir tool kullanmalıyız. Kazanalın zaman otomasyon görevleri arkasında tek etken değil. Otomasyon ihtiyaçları için pek çok etken var;

Birşeyleri geliştirmek için zaman kazandırır: Kendimizi sık sık, herhangi bir yenilik, mantık içermeyen peş peşe aynı adımları tekrar ederken bulabiliyoruz. Otomatikleştirilmiş görevlerle, daha çok şeyi aynı zaman geliştirebilecek zamanı bulabiliyoruz.

Görevlerin delegasyonu: Yukarıda bahsettiğimiz sık sık tekrarlanan adımları uygulamak yerine script oluşturarak ve bu script’i çalıştırması ve sonuçlarını görmesi için junior bir ekip üyesine delegasyon yapılabilir.

Otomasyon eğlencelidir: Birşeyleri otomatikleştirmek için script yazıldığında daha sonra birşeylerin otomatik olarak yapıldığını görmek eğlencelidir. İnanın bana oluşturduğunuz script’in sizin için birşeyleri otomatik olarak yaptığını gördüğünüzde eğleneceksiniz.

Motivasyon Diğerleri: Harcanan manuel effor yerine işlerin otomatik olarak yapılması gerçekten etkileyicidir. Başka şeyleri yapacak motivasyonunuz olur. Kalablık çalışma ortamlarında diğer kişilerden fark edilmenizi ve ayak sesleriniz duyulmasını sağlar.

Kısacası, script yazma ve otomasyon önemlidir ve PowerShell öğrenmenizin arkasındaki sebep için yeterlidir.

Ama Neden PowerShell?

Microsoft Powershell’i “.Net Framwork üzerinde dahili bir task-based komut satırlı shell ve script dilidir.” açıklar. Peki anlamı ne??

  • PowerShell yalnızca script dili değildir, aynı zamanda Command-line Shell dir :

Bir script yazmana asla gerek olmayacak pek çok durum var, aradağınız sonuçları bulması ve getirmesi için sadece tek bir komut satırı yazabilirsiniz.

  • Daha önce programlama bilgisi olması gerekli değildir: 

Evet, gerçekten doğru! Powershell kullanmaya başlamanız ya da öğrenmeniz için öncesinde herhangi bir programlama ya da script dili bilmenize gerek yok. PowerShell ‘Pipeline‘ gibi güçlü bir özellik ile geldiğinden beri komut satırı ile üreteceği sonuç ve çıktı alma işlemlerinde karmaşık task’leri uygulamanıza izin veriyor.

  • PowerShell nesne tabanlıdır:

Bunun anlamı nedir? Düzenlediğiniz filtre, sınıflandırma, belirli değerler seçme ve hatta çıktı formatlarınızı bile işlemek zorunda olmanız kesinlikle önemlidir. Bir nesne ile çalışmaya karar verdiğinizde düz bir text çıktı almak yerine, aynı nesne ile ilişkilendirilmiş özelliklerine, event’lerine bir çok özelliğine erişebiliyor olacaksınız.

  • Bir yere gitmiyor:

PowerShell yakın zamanda duyuruldu sayılabilir ancak Windows Plotform’un geleceği gibi görünüyor ve yakın zamanda da bir yere gitmeceyecek görünüyor.

Microsoft Ortak Mühendislik kriteri için bir gereksinim ve Windows Server ürünü PowerShell arayüzü olmaksızın yürütülemez.

Birçok durumda Microsoft GUI (Grafiksel Arayüz) Yönetim konsolu kullanır. Bazı durumlarda GUI yönetim konsolu ile yapılamayan sadece PowerShell arayüz ile yapılan görevler vardır.

  • Bir kez öğren ve herhangi bir ürüne uygula:

PowerShell’i sadece bir kez öğrenin ve bilginizi Microsoft ürünlerinin desteklediği tüm ürünlerinde kullabiliyor olacaksınız. Edindiğiniz PowerShell tekniklerini Hyper-V, vCenter, SQL, AD, XenApp, MS Exchange, SCCM ve daha pek çok üründe direk kullanabileceksiniz.

  • Microsoft Önemli olduğunu söylüyor:

TechNet magazin ekim 2009 yılında Microsoft’un ” Gelecek yıllarda Windows Yönetecilerinin ihtiyacı olacağı tek en önemli teknik Windows PowerShell yetkinlik olacaktır” söylemini yayınlamıştı.

Böylesine cesur bir söylemi göz ardı etmek gerçekten zordur. Bu gerçek göz önüne alındığında, doğruluğunu pek çok farklı kişiden de duyuyorum. 2009 yılından bu yana geçen zamanda bu ifadenin gerçekleğini her geçen gün arttırıyor.

  • Hayatını daha kolay yapabilir:

İster inanın ister inanmayın, PowerShell komut satırı kullanmak hayatınızı daha kolaylaştırır. Varsaylım şu anda bin kullanıcının Active Directory üzerinde bir özelliğini güncellemeye ihtiyacınız  var. Bu işlemi manuel yapmak yüksek ihtimal saatler sürer. PowerShell ile tek bir satır komutu kullanarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

  • .Net namespaces/classes’a direk kolay erişim:

PowerShell .Net Framework üzerinde inşa edildiğinen beri, eğer .net geçmişiniz var ise .Net namespaces/classes PowerShell script ya da komutları ile kolayca yönetebilirsiniz. Ayrıca PowerShell scriptleri ile windows formları inşa ve dizayn edebilirsiniz.

  • Eğer siz öğrenmezseniz bir başkası yapar 😉

Hepimizin bildiği gibi, ekonomi bir çöküş içinde ve bir çok şirket küçülmeye gidiyor. Şimdi bundan bahsetmeye gerek yok. PowerShell öğrenmenin önemini anlayan herkes PowerShell öğrenmeninin bir çok avantajı olduğunu görmüştür ve halen öğrenmediyse mutlaka öğrenecektir. Eğer siz yapmazsanız mutlaka başkaları yapacaktır.

Bu nedenle, ansızın kendinizi başka bir iş ararken bulabilirsiniz. Yeterli PowerShell yetkinliğine sahipseniz bilmeyen birisine oranla yeni bir iş bulma ihtimalinizde yüksek olacaktır.

PowerShell öğrenmenin öneminden bahsetmeye çalıştım. Umarım size yeni bir şeyler öğretme konusunda yardımcı olabilmişimdir. Diğer yandan katıldığınız veya katılmadığınız görüşler ile sorularınızı da yorum kısmından belirtirseniz elimden geldiğince yanıtlamaya çalışırım.