Hosting Web Site Yedekleme Nasıl Yapılır?

Bumerang - Yazarkafe

Hosting web site nasıl yedeklenir?

Bir sabah uyandınız, web siteniz, hosting firmanızda kazara silinmiş yada hack’lenmiş ve yedeğiniz yok ne yapardınız? O kadar emeğiniz belkide boşa gitti. İşte bunun sizin başınıza gelmemesi için yardımcı olacak Hosting web site nasıl yedeklenir? adlı yazıyı yazma ihtiyacı duydum.

Websitesi ve database yedeğini alma konusunda başucu kılavuzu olacak kadar detaylı ve elimden geldiği kadar da basit anlatmaya çalışacağım.

Hem manuel hemde otomatik olarak yedekleri nasıl aldırabilirsiniz, bunun yöntemlerinden ve en sık kullanılan plugin’lerden bahsediyor olacağım.

En kötü senaryoda, hosting firmanız tarafından bir yalnışlık yapıldı ve web siteniz çöktü, bu sizin hatanız bile değil. Yada Web siteniz hacklendi ve yedeğinizde yok. Maalesef bu konuda yalnızda değilsiniz.

Küçük ve orta ölçekli şirketlerin 40%’ının yedekleri yok.

Eğer websiteniz varsa, bugün doğru backup planına sahip olacağınız gün.

Website Yedeğini almak Neden çok Önemli?

Websitenizin yedeğini almak için 5 neden:

1-Hosting firmanızın sizin için yedek alma sorumluluğu yoktur.

Hosting firmanızın bir süprizi, web sitenizin yedeğini ya hiç almıyor yada düzenli almıyor. Müşterilerinin bir çoğu erişmesi gerektiği dosyalara erişemediklerini bir kaç kişiden daha bunu duydum.

2-Development siteniz için yeterli saklama alanınız yok

Eğer Websitenizin lokalinizde yada bir test server ortamı varsa, bunu hosting firmanızda muhafaza etmek için yeterli alanınız yoktur. Dolayısıyla yapacağınız değişikliklerinizi Local de bir server üzerinde yada gerçek web siteniz üzerinde yapıyor olacaksınız.

Her iki durumda da sitenizin yedeğini almanız gerekecek. Eğer canlı websiteniz üzerinde değişikliklerinizi yada geliştirmelerinizi yapıyorsanız, yanlışlıkla yapılan bir işlemi geri almak isteyeceksiniz.

3-Hızlıca reaksiyon almak için hazır olmalısınız.

Bir aksilik yaşamanız durumunuzda elinizdeki backup’tan hızlıca dönerek, en kısa sürede websitenizi tekrar online duruma getirmelisiniz. Sitenizin, sürekli niçin erişilebilir olmasının bazı sebepleri var. Google, SEO gibi durumlar için.

4- Gönül Rahatlığı

Web sitemin yedeğini almaya başlamadan önce, zihnimde sürekli bu konuyla ilgili bişeyler yapmam gerektiği vardı. Sitemin en son versiyonunu kaybedersem ve sitem erişilemez duruma gelirse pek çok insan web siteme erişemediği için siteme yeterli ilgiyi göstermediğimi düşünecek ve daha pek çok düşünce rahatsızlık veriyordu.

5-Virüsler Karşısında Koruma

Web hosting firmaları, virüs ve malware’lere karşı tarama yapma, koruma sağlama eğiliminde değiller. Bu nedenle, en kolay ve etkili yöntem websiteniz yedeğini almaktır. Bu yöntem, ataklara engel olmuyorken, böyle bir durum yaşadığınızda çaresiz kalmıyorsunuz. Kısa süre içerisinde sitenizi, yedekten geri dönebilirsiniz.

1-Manuel Yedek Almak

En az teknik bilgi gerektiren yöntemle başlayalım: Manuel FTP ile websitenizin dosyalarını bilgisayarınıza kopyalama.Bunun için en favori olan FTP programlarını kullanabilirsiniz.

FileZilla, CuteFTP adreslerinden indirebilirsiniz.

Olumsuz yönleri vardır ancak etkili yöntemdir:

 1. Düzenli olarak yedek almayı hatırlayın.
 2. Büyük websiteleri için uzun zaman alabilir.
 3. Her değişiklik yaptığınızda tekrar download etmeniz gerekir. (Zaman ve bandwidth kaybı)
 4. Kopyalama esnasınıda tüm dosyaların doğru düzgün kopyalandığını manuel olarak takip etmek zorundasınız.
 5. Yedek aldığınız alanı kendiniz yönetmelisiniz. (Yeterli yer olması ve dosyların güvenliği gibi…)

Bu yöntem için size bazı ip uçları vereyim:

 1. Web site yedeğiniz günlük girdiler ve hatırlatıcılar koyun.
 2. Database’inizinde yedeğini almayı unutmayın
 3. Yedek aldığınız klasör’leri yedek aldığınız tarih ile isimlendirin
 4. Maksimum güvenlik için, aldığınız yedeği farklı disklerde tuttuğunuzdan emin olun.

FileZilla FTP Kurulumu Video

FileZilla FTP Kullanımı;

FileZilla Client programını indirdikten ve bilgisayarınıza kurduktan sonra;

 • Host yazan yere domain adresinizi yada IP adresinizi yazın.
 • Username ve Password yazan alanlara websitenize bağlanmak için gerekli olan ftp kullanıcınızın kullanıcı adı ve parolasını girin.
 • FTP port 21 dir. Girmenize gerek kalmaz. Otomatik olarak doldurulur.

filezilla_program

Quickconnect butonuna tıklayın. Bir süre sonra Websitenizin dosyaları listelenecektir.

httpdocs yada www isimli klasörü bulun ve sonra FTP programın sol tarafında (Yerel Site) bilgisayarınız dosyaları listelenmektedir. Kopyalamak istediğiniz yere klasörü sürükleyin.

Transfer işleminin bitmesini bekleyin.

filezilla_program01

FileZilla Programını bir Firewall arkasında kullanıyorsanız Passive Mode ayarını yapmanız gerekebilir.

filezilla_program03

cPanel ile yedek almak çok basittir. Ancak bazı tuzaklardan kaçınmak gerekir. Özet bir açıklamayla nasıl yedek alacaksınız, haydi başlayalım.

Hosting aldığınız server üzerinde cPanel kontrol panel yüklüyse;

 1. cPanel Kontrol panelinize oturum açın.
 2. Backup icon’u üzerine tıklayın.
 3. “Generate / Download a Full Backup” seçin.
 4. “Backup Destination”içinde “Home Directory” seçin ve sonra “Generate Backup” butonuna basmadan önce mail adresinizi girin.
 5. Yedek alma işlemi tamamlandığında bir mail alacaksınız.

Fakat önemli bir şey var: Aldığınız yedeğin bilgisarınıza download edildiğine emin olun ve yedeği güvenle saklayın.

Sıklıkla yedek almayı ve güvenli bir yerde saklamayı unutmayın. Eğer yedeğinizi Sunucu da tutarsanız ve sunucunuz kapanırsa, aslında yedeğiniz yok demektir.

3- Cloud’a Yedek Almak

Cloud çözümü yedek almak için en iedal yöntemdir. Çok fazla sistemlerle sürekli genişleyen, sistemlerin yedeği alınan ve birbirlerini yedekleyen, daima up olan sistemlerdir.

Cloud sisteme yedek almak için çözümler:

Amazon S3: Cloud çözümlerin en iyisidir. Fakat S3 üzerine yedek alırken bazı gereksinimleri düşünmek ve sunucuya yazılım yüklemek gerekir. Bunu yapmak için örneğin CloudBerry Backup Server Edition for windows gibi bir programa sahip olmanız gerekir.

S3 üzerine data’nızı alabilmeniz için kullanabiliceğiniz pek çok platform ve tasarlanmış tool’lar vardır.

Örneğin WordPress kullanıcıları server’larının üzerine herhangi bir yazılım yükleyemezler.

Dolayısıyla bunun için WordPress kullanıcıları Backup Buddy gibi bir plugin’i Amazon S3’e yedek almak için kullanabilirler.

Dropbox: Bu yöntem kullanılabilir bir içerik değilken, dropbox, wordpress kullanıcılarına yedek almaları için kullanabilecekleri bir plugin yaptı. Belirli aralıklarla WordPress websitenizi bu 3.part tool ile dropbox’a yedek alabilirsiniz.

4-Otomatik Yedek Almak

Kontrol için uzmanlarını koyabiliyorken, niçin yedekleri kendiniz yönetesiniz? Biryerlerde yedek servislerini yönetenlerin ufak bir numarası var.

Nedir Bunlar;

Backup Machine : Sunduğu ücretsiz özelliğinde, sitenizin yedeğini alabilirsiniz. Ücret ödeyerek ise database’inizin ve sitenizin günlük olarak otomatik yedeğini aldırabiliyorsunuz.

Codeguard : Esas odaklandıkları özellikleri malware teşhis etmek ve web sitenizde sizden habersiz olan bir değişikliği alarmlarla size bildirmek. Codeguard aynı zamanda manuel ve otomatik yedek alma özellikleri mevcuttur.

Dropmysite : Websitenizi ve database’iziniz yedeğini otomatik olarak FTP yada SFTP ile alabilirsiniz. Çok basit bir kullanım sunar. Lokalinizde sakladığınız yedeğinizi kaybetseniz bile tek bir tıklama ile dropmysite’ın sizin için tuttuğu yedeği dilediğiniz yer ve zaman da dönebilirsiniz.

backup-machine

Database Yedeğini Almak

www yada httpdocs klasoründe yazılarınızın resimleri, kullandığınız theme ve pluginlerin kurulum dosyaları yer alır.

Yazılarınız içeriği ise database’de tutulmaktadır. Bu yüzden websitenizin tam olarak yedeğini almak için, database yedeğinide almanız gerekir.

Yukarıda anlatılan yöntemlerin, otomatik yedek alan tool’ların hepsi hem websitenizin hemde databese’inizin yedeğini alabiliyor. Ancak manuel yedek almak isterseniz;

MySQL Database Yedeği Almak;

 1. phpMyAdmin oturum açın.
 2. Bilgileri görmek için, ekranın sol tarafından database’in üzerine tıklayın.
 3. Sağ tarafta, ekranın üst kısmında Export yazan yere tıklayın.
 4. Database yedeğini kaydetmek için, Save as File seçeneğine tıklayın.
 5. Backup işlemini başlatmak için, Ekranın altında yer lan Go butonuna tıklayın.
 6. İşlem tamamlandığı zaman bilgisayarınızda yedeği kaydetmek istediğiniz yeri seçin.

Tüm yedeklerde olduğu gibi, aldığınız yedeğin çalıştığını kontrol edin. Her değişiklik yaptığınızda database’in yedeğini almayı unutmayınız.

MSSQL Database yedek için tıklayınız.

Hosting web site nasıl yedeklenir sizlere bahsetmeye çalıştım. Umarım size yeni bir şeyler öğretme konusunda yardımcı olabilmişimdir. Diğer yandan katıldığınız veya katılmadığınız görüşler ile sorularınızı da yorum kısmından belirtirseniz elimden geldiğince yanıtlamaya çalışırım.