Exchange Serverin Potansiyelini en üst noktaya çıkarmak için PowerShell Raporlama Kullanımı

Bumerang - Yazarkafe

Komutları doğru kullanmayı bilirseniz, Power Shell raporlama Exchange Server ortamınız hakkında çok büyük miktarda bilgi sunabilir.

Exchange Server raporlama için sayısız 3.parti araç mevcut ama çok pahalı olabiliyorlar. Rapolama araçlarının bazıları bir GUI’ye sahip olsada arka tarafta Power Shell den farklı bir şey değildir.

Power Shell raporlama Exchange Server ortamınız için çok büyük miktarda bilgi sunabilir. Bu makale size Exchange Server raporlama için bazı yöntemler sunacaktır.

Exchange çok fazla istatiksel bilgiyi Power Shell yoluyla sunabilir ama sizin hayal gücünüze ve Power Shell yeteğinize kalmış.

Bazı yararlı posta kutusu verilerini ortaya çıkarmak için bir yol göstereceğim. Daha sonra bu verileri bir dosyaya nasıl rapor alacağınızı göstereceğim.

Power Shell rapolama ile bazı temel posta kutusu istatistiklerine erişmek için en kolay yol aşağıdaki komutu kullanın :

Get-Mailbox | Get-MailboxStatistics

Bu komut size her bir posta kutusu için en son login tarihi, item sayısı, display name ve storage limit bilgilerini getirir. Bu komut yararlı olacaktır ama biz daha işe yarar yababiliriz.

Önemsediğiniz attribute’ları görüntülemek için komut daha kullanışlı hale getirilebilir. Ne demek istediğimi göstermek için aşağıdaki komutu girin.

Administrator kullanıcısının posta kutusu yoksa herhangi bir posta kutusu adı kullanabilirsiniz.

Get-Mailbox Administrator | Get-MailboxStatistics | Select-Object *

Bu komut herhangi bir kısıtlama olmadan tüm attribute’ları gösterir. (Resim 1)

Sütunun solunda attribute’ların isimleri görüntülenir. Bu attribute’lardan herhangi biri Power Shell raporlarınıza dahil edilebilir. Varsayalım posta kutularının display name’lerini, item sayısını ve toplam boyutunu raporlamak istiyorsunuz. Aşağıdaki komutu girerek bunu yapabilirsiniz:

Get-Mailbox Administrator | Get-MailboxStatistics | Select-Object DisplayName, ItemCount, TotalItemSize

Böyle bir komutun çıktısı administrator posta kutusu için kısa bir süre sonra görünecektir. (Resim 2)

mailbox statistics (Resim 1)

Bu komut çıktısı çalıştığınız posta kutusunun attribute’larının tüm listesini getirir.

customize PowerShell reports  (Resim 2)

En kullanışlı attribute’ları listelemek için Powe Shell rapolarınızı özelleştirebilirsiniz.

Power Shell ayrıca bazı büyük filtreleme özelliklerine sahiptir. Diyelim ki Exchange organizayonumda mailbox sunucu üzerinde en çok yer kaplayan hangi iki kullanıcı olduğunu bilmek istiyorum.  Aşağıdaki komutu girerek bu iki kullanıcının kim olduğunu bulabilirim:

Get-Mailbox | Get-MailboxStatistics | Select-Object –First 2 TotalItemSize, DisplayName, ItemCount

PowerShell raporlarınızı export etme

PowerShell rapolarlama oldukça güzel yeteneklere sahiptir ama biz sadace Exchange server data’larına bir ekran üzerinden baktık. Gerçek dünyada, muhtemelen daha sonradan görüntülemek için bir dosyaya export etmek isteyeceksiniz.

PowerShell bir dizi farklı dosya türlerinde rapor oluşturabilir. Ancak raporlama için en kullanılan dosya türleri muhtemelen .CSV (comma-separated values) ve HTML dosya türleridir.

Oluşturmak istediğiniz dosya için dosya adı ve path’ini belirtmek koşuluyla Export-CSV komutunu kullanabilirsiniz. Diyelim ki Exchange’inizdeki tüm posta kutularını içeren bir CVS dosya oluşturmak istiyorsunuz. Herhangi bir filtre, attribute ve ifade olmadan Get-Mailbox ardından pipe ve çıktısını almak için Export-CSV komutunu kullanın. Komut aşağıdaki gibi olacaktır:

Get-Mailbox | Export-CSV C:\Data\Report.csv

Bir HTML rapor oluşturmak biraz daha ilişkilidir. Cav file oluştururken ki gibi hala aynı temel prensibi kullanabilirsiniz ama raporda çıktısını almak istediğiniz nitelikleri açıkca belitmek için Select-Object komutunu kullanmanız gerekecek. Daha sonradan ConvertTo-HTML, Out-File komutlarını ve oluşturmak istediğiniz raporunu ve path’ini eklemeniz gerekecek.

Diyelim ki eğer bir posta kutusunun adını ve item sayısını listeleyen bir HTML rapor oluşturmak istiyorsunuz. Komut aşağıdaki gibi olmalıdır:

Get-Mailbox | Get-MailboxStatistics | Select-Object DisplayName, ItemCount | ConvertTo-HTML | Out-File C:\Data\Report.htm

PowerShell güçlü rapolarlama yeteneklerine sahiptir. Benim örneklerimde posta kutusu istatistiklerini kullanmama rağmen, exchange organizasyonuzun hemen hemen her yönünü raporlamak için PowerShell kullanabilirsiniz.

 

Exchange Server’ınızın Potansiyeli en üst noktaya çıkarmak için PowerShell Raporlamadan sizlere bahsetmeye çalıştım. Umarım size yeni bir şeyler öğretme konusunda yardımcı olabilmişimdir. Diğer yandan katıldığınız veya katılmadığınız görüşler ile sorularınızı da yorum kısmından belirtirseniz elimden geldiğince yanıtlamaya çalışırım.